Zamanının Çok Ötesinde, Bir Filmi İzleme Rehberi; Star Wars

Zamanının çok ötesinde bir film serisi. Hem de çok ötesinde. Senelerdir çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan, istatistiklere göre gişe hasılatının dışında sattırdığı yan ürünlerle gelir düzeyin, çok farklı boyutlara taşıyan bir fenomen Star Wars.


Star Wars, kimileri tarafından dahi olarak adlandırılan George Lucas'ın yaratıcısı olduğu, filmlerin yanı sıra, çizgi roman, bilgisayar ve konsol oyunları, kupasından tişörtüne; yan ürünleri ve televizyona da konu olmuş kurgusal bir evren ve tabii ki bir markadır. Tüm dünyada milyonlarca seveni bulunan, hatta hastası bulunan bu markaya bir giriş yapacaksınız sizlere bu yazıda evrenin derinliklerinden çok filmlerinin sıralamasından bahsedip yardımcı olmaya çalışacağız. Keza bu dünyaya yeni girenler ya da girecek olanlar için sıralama biraz karışabilir.


İşte Yoda'sından Darth Vader'a Skywalker'lara kadar birçok kült karakterin dünyası Star Wars filmlerinin ilk filmi, son filmi ve filmlerin geçtiği zamanlar bakımından sıralaması:


1) Star Wars: A New Hope (Episode IV) // Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut (Bölüm IV) - (25 Mayıs 1977)


2) Star Wars: The Empire Strikes Back (Episode V) // Yıldız Savaşları: İmparator (Bölüm V) - (21 Mayıs 1980)


3) Star Wars: Return of the Jedi (Episode VI) // Yıldız Savaşları: Jedi'ın Dönüşü (Bölüm VI) - (25 Mayıs 1983)4) Star Wars: The Phantom Menace (Episode I) // Yıldız Savaşları: Gizli Tehlike (Bölüm I) - (19 Mayıs 1999)


5) Star Wars: Attack of the Clones (Episode II) // Yıldız Savaşları: Klonların Saldırısı (Bölüm II) - (16 Mayıs 2002)


6) Star Wars: Revenge of the Sith (Episode III) // Yıldız Savaşları: Sith'in İntikamı (Bölüm III) - (19 Mayıs 2005)


7) Star Wars: The Force Awakens (Episode VII) // Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor (Bölüm VII) - (18 Aralık 2015)


8) Star Wars: The Last Jedi (Episode VIII) // Yıldız Savaşları: Son Jedi (Bölüm VIII) - (15 Aralık 2017)


9) Star Wars: The Rise of the Skywalker (Episode IX) // Yıldız Savaşları: Skywalker'ın Yükselişi (Bölüm IX) - (20 Aralık 2019)


Biraz karışık değil mi? Değil aslında. Serinin 1977 - 1983 arası yapılan ilk filmlerinden sonra 1999'da bu filmlerin başını anlatan bir üçlemeye daha başlanır. 2015'teki filmle beraber hikayenin sonu ile bağlanır. Bu noktada başlarken siz istediğiniz tercihi yapabilirsiniz. Şöyle ki sıralama film bölümleri olarak (1-2-3-4-5-6-7-8-9) ya da (4-5-6-1-2-3-7-8-9) şeklinde yapabilirsiniz. Artık keyif sizin keyfiniz.


Bu filmlerin yanı sıra karakter ve olay özelinde genel hikayenin dışında, ek olarak Rogue One: A Star Wars Story (16 Aralık 2016) ve Solo: A Star Wars Story (25 Mayıs 2018) filmleri gösterime girmiştir. Araya serpiştirebilirsiniz.


2023 yılı için de film çalışmalarına başlanmış olup onunla alakalı bilgiler önümüzdeki yıllarda daha da kesinleşecektir. Görünüşe göre bu seri bitmez, bu evren ölmez. İyi seyirler.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör