Ufuklara Bir Işık; Gelidonya Feneri

Ülkemizin doğal güzelliklerini saymakla bitmez. Hele ki tarihi değerler ile doğal güzellikleri birleştirince tadına doyamadığımız manzaralar ortaya çıkıyor. Senelerdir ufuklara ışığını taşıyan ve denizlere yol gösteren Gelidonya Feneri'de bu güzelliklerden sadece biri.Bu efsane fenerin 1934 yılında Fransızlar tarafından yapıldığı ve 1936 yılında ise ışık saçmaya başladığı bilinir. O tarihten beri de tek bir aile, Demir Ailesi, fenerin bakım ve işletmesini yapmaktadır.


Gelidonya Feneri bulunduğu yer itibariyle de doğayla içiçe bir yolculuktan sonra ulaşılabilen bir fener. Tam filmlerdeki gibi belli bir yere kadar araçla, sonrasında yaklaşık 3 km yolu da yürüyerek kat etmeniz gerekiyor ya da denizden bir selam çakabilirsiniz Gelidonya Feneri'ne.


On yıllar hatta yüz yıllardır ve hatta belki de daha fazla zamandır, bölgenin dönemlik yerlileri, özgürlüğün kanatlı emsalleri kırlangıçların mekanı Gelidonya Feneri. İsmini de işte bu can dostlarından almakta. Likya bölgesinde ve lisanında kırlangıç anlamına gelen "kaledonya" kelimesi Gelidonya Feneri'ne kimliğini vermiş.


Yüksek yamaçların üzerinde yıllardır Akdeniz'e selam duran, ihtişamlı, özgür kırlangıç ruhlu, doğanın ortasındaki Gelidonya Feneri ışığını saçmaya yıllar boyunca devam edecek.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör