Türk Kadının Güçlü Duruşu; Sultan

İstanbul'un kenar semtinde muhtarın oğlu Kemal ile 4 çocuklu, kocası genç yaşta vefat eden Sultan'ın aşkını anlatan film, Türk sinemasının en kült filmlerindendir. 1978 yapımı film; zamanı, koşulları ve dönemin atmosferini çok iyi yansıtır. Birçok usta oyuncu olmakla birlikte, sinemanın görünmez kahramanı İhsan Yüce'nin para meraklısı muhtar rolü, Türkan Şoray'ın gençlikten olgunluğa geçiş dönemi, Adile Naşit'in sevimliliği, Şener Şen'in oynadığı Bahtiyar Bakkal ve dönemi anlatan, şahitlik eden, baştan sona samimiyet kokan bir başyapıttır.

Filmde muhtar, oylarını topladığı yoksul kesimin evlerini tek tek satın alarak, sermayeye satmak istemektedir. Bu arada Kemal ile Sultan arasında çok renkli bir ilişki başlar. Minibüsüne binen her kadını aynadan dikizleyen, çapkınlık yapan ve okeyde taş çalmakla övünen Kemal evlenme vaadi ile Sultan'ı da kandırmak istemektedir. Sultan sadece çocuklarıyla mutlu bir hayat ister.


Sultan bir gece Kemal'i Asiye'nin evinde yakalar ve silahla Kemal'i kovalar. Kemal'i vurmaktan vazgeçer ve silah zoruyla Bahtiyar'ı kendisine istetir. Aralarındaki çekişmeye bütün mahalle şahit olur. Komiser Colombo'sundan, Çarli'ye kadar herkes ikilinin aşkını çamurun içindeki kavgada anlar. Bu arada muhtar bütün mahalleyi satmıştır. Fakat Sultan ve arkadaşlarının evini alamaz, kolluk gücünün zoru ile hepsini evinden attırmak ister. Sinemanın en iyi sahnelerinden biri gelir. ''Kendim yaptım, kendim yıkarım''der Sultan evini tek başına yıkar. Babasının imkanlarıyla geçinen Kemal, babasının yaptığı zulme isyan ederek Sultan'ın peşinden gider.


Film zamanın yoksulluk temasını çok başarılı bir şekilde işlemiştir. Sinemada doğum sahnesi, televizyonların yoksul kesimlerde yasaklanması gerektiği, kahvede okey taşı çalmanın büyük suç olduğu, arabesk müziğin çeşme başında su dolduran kadınların dinlenmesi gerektiğine kadar birçok ufak ayrıntıyı içinde barındırır. Minibüsteki 'Varlığım yeter' yazısı, zamanın kaset çalarının büyüklüğü, eski semt kültünün çarpık yapısını, mücadele etmeyi ve birleşme gücünü güçlü ve mizahi şekilde anlatır.


Toplumsal sorunları çok güzel işleyen ve birbirinden güzel sahneleriyle, senaryosu, konusu, oyuncuları ve yönetmenliğiyle saygıyı hak eden muhteşem bir yapım; "Sultan". Teşekkürler Yeşilçam. Tekrar tekrar iyi seyirler.


Sultan

Yapım yılı : 1978

Oyuncular: Türkan Şoray,Bulut Aras,Adile Naşit, Şener Şen,Erdal Özyağcılar,İhsan Yüce

Arzu Film

İlgili Yazılar

Hepsini Gör