Tanrının Eli'ne Tribünlerden Cevap: Meksika Dalgası

İçinde olduğumuz iletişim çağında ve senelerdir milyarlarca insanı bağımlısı haline getiren futbol ile seneler önce 1986 yılında Arjantin’in kupayı kaldırdığı Meksika 86 Dünya Kupası’na kısa bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Evet, Rudi Völler, Gary Lineeker, Maradona, Sovyetler Birliği ve Batı Almanya’lı 1986 senesindeki Dünya Kupası’na.

1986 senesinde insanlar akın akın Meksika’ya gelmiş, televizyonların ayarları bozulmayacak şekilde yapılmış ve herkes Dünya Kupası’na odaklanmıştı. Grup maçları 31 Mayıs 1986 tarihinde Aztek Stadı’nda 96 bin seyirci önünde İtalya ve Bulgaristan arasında gerçekleşti. 1-1 biten karşılaşmadaki sıkıcılık seviyesi sanki turnuvanın gidişatının habercisi gibiydi.

Günler geçiyor, tamamen dolu tribünler önünde maçlar oynanıyor ama hiçbir maç, futbol severleri tatmin etmiyordu. Şampiyonalar ve bu tarz belli bir tarih aralığında geçen turnuvalar insanlar için festival havasında geçer. Bu turnuva da böyleydi. Stadyum dışındaki taraftar alanları, karnaval alanları gibiydi, eğlence muhteşemdi. Meksika kültürü her yana yayılmış, sombrerolu taraftarlar Meksika ezgileriyle eğleniyorlardı. Taa ki herhangi bir maç başlaya kadar. Maçlar o kadar sıkıcıydı ki, tamamen dolu olarak başlayan özellikle grup maçları, 90 dakika boyunca, boşalan tribünlere seyircilik ediyordu.

İşte futbolun eğlenceli yüzünü tribünlere taşıma olayı da bundan dolayı yaşandı. İnsanların önceliği o zamanlar futbol değil, eğlenceydi. Evet futbol için her zaman yenmek yenilmek kavramları önemlidir ama 1986 senesinde eğlenmenin önüne henüz geçilememişti. İşte bunu bilen taraftarlar Meksika Dalgası ile tribünleri şenlendirdi. Muhteşem bir görsel şölen olan Meksika Dalgası bugün hemen hemen her spor müsabakasında taraftarlarca yapılmaktadır.

22 Haziran’da Arjantin ve İngiltere arasında oynanan maçın 51. dakikasında Maradona’nın elle attığı golün sayılması ya da hakemlerce görülmemesi diyelim, turnuvaya damgasını vurmuş ve tanrının eli olarak adlandırılmıştır. Maçı Arjantin 2-1 kazanarak, Lineker’li İngiltere’yi son 16 turunda elemiş, ve yolun sonu Dünya Kupası’nı kaldırmak olmuştur.

Meksika Dalgası iyi ki taraftarların aklına gelmiş. Yoksa futbol severler 1986 yılını sadece vasat futbol, birkaç yıldız ve Maradona’nın tanrı vasfı yüklenmiş eliyle hatırlayacaktı.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör