Şeker Tadında Ramazan Bayramı

Çocukken sabırsızlıkla beklediğimiz, bayramlıklarımızı giyip kahvaltıya oturduğumuz ve sonrasında da büyüklerimizin yanına gittiğimiz bir ritüeldi bayram sabahları. Büyüdükçe, dünya düzeni değiştikçe bizlerin de bayram sabahları değişti. Hazır bayram iken dedik ki bayram nedir sorusunu soralım ve geçmiş bayramlara, ülkelerin kutlama şekillerine bir göz atalım.


“Bayram” sözcüğünün Türk Dil Kurumu sözlüğünde ve diğer birçok kaynakta “sevinç, neşe, eğlence” anlamındadır. Kaşgarlı Mahmud’un Divanü Lügat’it Türk adlı eserinde “bayram” sözcüğünün aslının “bedhrem” olduğunu, bu sözcüğü Oğuzların “beyrem” şekline çevirdiklerini belirtir. Dini bayramların günleri "kameri takvim"e göre hesaplandığı için, şu an kullanılan takvimde her yıl aynı tarihe rastlamaz. Her yıl onar günlük gerilemeyle gelen ramazan ve kurban bayramları böylece değişik mevsimlerde kutlanabilmektedir.


Ramazan Bayramı, bildiğiniz üzere Müslümanlara özel bir bayram olup Müslümanlığın ortaya çıkışıyla beraber varlığını gösteren bir bayramdır. Hicri takvimde Ramazan ayı boyunca oruç tutulur ve bitişi bir bayramla kutlanır. Aynı zamanda Şeker bayramı olarak da adlandırılır. Çünkü Ramazan ayı boyunca oruç tutulduğundan ötürü ödül olarak görülen bayramda da ana tema yemektir. Ramazan ayının son günü arife günü olarak geçer ve sonraki 3 gün bayram olarak kutlanır.


Ramazan bayramında 65 gün sonra kutlanan Kurban Bayramı ise İbrahim Peygamberin oğlunu, Tanrıya kurban etmek üzere keseceği sırada gökten inen bir koçun Tanrının emriyle oğlunun yerine geçmesinin bir anısı olarak İslam dinine geçmiştir. Bundan dolayı da kurban bayramında koç, kuzu, boğa, dana, deve gibi hayvanlar kurban edilir ve eti durumu olmayan insanlara dağıtılır.


Diğer inançlarda da bayramlar mevcut. Örneğin Paskalya gibi, Hamursuz Bayramı gibi, Noel gibi..


Bir inanç söz konusuysa eğer birlik beraberliği güçlendirmek amacıyla mutlaka bir bayramı, festivali bulunmaktadır.


İslamiyet’ten önce de Türk ve Altay halk inancında iki bayram mevcuttu. Koçagan ve Paktıgan olarak Bahar ve Güz Gündönümü kutlanırdı. Bir de Orta Asya ve Orta Doğuda günümüzde de kutlanan Nardugan Bayramı vardı.


Kısacası insanlık her dönem kutlama yapacağı bir konu mutlaka bulmuş ve birlikteliğini sağlamıştır.


Ramazan Bayramı birçok ülkede de kutlanır. Ramazan Bayramı ülkeye bağlı olarak bir ile üç gün arasında kutlanır. Rusya’da Müslümanlar, Ramazan Bayramı sabahı camilere bayram namazına giderler, ardından saygı ifadesi olarak yaşlı akrabalarını ziyaret ederler. Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde çocuklar, yerel halk tarafından kutlama için özel olarak saklanan şekerleri almak için bir çanta ile komşularını gezerler.


Filistin’de bayram namazının ardından Kudüs halkı, tüm Filistin bölgelerinden Ramazan Bayramı namazına katılmak için gelen çocuklar için Mescid-i Aksa'nın avlularını oyuncaklarla süslerler. Filistinliler ve Ürdünlüler, evlerini gelecek misafirlere karşı düzenler ve görkemli yemekler hazırlarlar. Bayram için yeni giysiler ve ayakkabılar alınır. Ailelerin bayram namazından sonra ailedeki en büyük erkeğin evinde toplanması yaygın bir Filistin Ürdün geleneğidir. Özel bayram yemeği servis edilmeden önce, çocuklara bayram harçlığı dağıtılır.


Lübnan'da, Ramazan Bayramı sırasında Lübnanlı ve diğer Arap sanatçılar tarafından birçok konser gerçekleşir. Beyrut sahilinde müzisyenler de performans sergiler. Diğer etkinlikler arasında sanat sergileri yer alır.


Bayram şenlikleri ülkeye göre kültürel olarak farklılık gösterse de tüm kutlamalarda ortak bir nokta olarak cömertlik ve misafirperverlik mevcuttur. Gelecek misafirlere özel bayram tatlısı hazırlanır, sarmalar sarılır. Bir yandan da çocuklara bayramlık alınır. Birlik beraberlik için de kutlamalar geçirilir.


Sevdiklerinizle nice güzel bayramlar dileriz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör