Şehrin Gözdesi, İstanbul Film Festivali

Her sene nisan ayında yapılan ve filmseverleri salonlara dolduran ama genelde biletleri hemen tükendiği için yer bulunamayan bir etkinlik İstanbul Film Festivali.


İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen film gösterimleri, ilk kez 1982 yılında, Sanatlar ve Sinema temalı 6 tane filmin gösterildiği bir film haftası etkinliği ile gerçekleşti İstanbul Festivali’nin kapsamında.Etkinliğin "Uluslararası İstanbul Sinema Günleri" adı altında Uluslararası İstanbul Festivali süresince devam ettiği 1983 yılında, bir ay boyunca sinemaseverlere 36 yabancı film sunuldu.


1984 yılı itibariyle de şu anki temelleri atılmış oldu ve nisan ayında düzenlenen ayrı bir etkinlik halini aldı. 1985 yılında Şakir Eczacıbaşı’nın desteği ile biri uluslararası diğeri de ulusal olan iki farklı yarışma eklendi. Aynı yıl uluslararası büyük ödül Altın Lale’yi 1984 filmi ile Michael Radford, ulusal yarışmayı ise Bir Yudum Sevgi ile Atıf Yılmaz kazandı.

1989 yılı başında, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisinde tanınarak dünyanın önde gelen festivalleri arasına giren Sinema Günleri, böylece “İstanbul Film Festivali” adını aldı. Festivalin Uluslararası Yarışma'sının teması 2016'dan bu yana "Sinemaya Yeni Bakışlar" olarak değiştirildi.


Uluslararası film festivallerinden farklı olarak İstanbul Film Festivali kapsamında 2007 yılından itibaren Sinemada İnsan Hakları konulu bir yarışma düzenlenmeye başlandı ve içerdiği filmlerden birine Avrupa Konseyi fonu Eurimages işbirliğiyle ödül verilmeye başlandı.


Ocak 2010 yılında Festivalin kurucusu Şakir Eczacıbaşı’nın vefatı üzerine, Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, Eczacıbaşı Topluluğu desteğiyle verilmeye devam ediliyor.

İstanbul Film Festivali kapsamında; ilk kez 2013 yılında, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına Türkiye yapımı tüm ilk kurmaca filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü verildi. 2015 yılında belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla Türkiye Sineması bölümünde belgesel kategorisinde, 2016 yılında kısa film kategorisinde ödül verilmeye başlandı.


İstanbul Film Festivali, 25. yılını kutladığı 2006 yılında Köprüde Buluşmalar’ı başlattı. Köprüde Buluşmalar, sinemacılara yeni uzun metraj projelerinin ve post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratırken, ortak yapımlar için de zemin hazırlamayı amaçlıyor. Köprüde Buluşmalar, İstanbul Film Festivali’yle eş zamanlı olarak her sene nisan ayında düzenleniyor. 2012 yılında Work in Progress (Yapım Aşaması) atölyesi kuruldu. Köprüde Buluşmalar 10. yılında (2016) yeni uluslararası işbirliklerine ön ayak olmak ve komşu ülkelerden sinemacılarla ilişkilere ivme kazandırmak amacıyla "Komşular" platformu başlatıldı.


Festivalde, uluslararası bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucu Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü ile Jüri Özel Ödülü'nün verildiği, Uluslararası Yarışma'nın yanında yılın en iyi Türk filminin seçildiği Altın Lale, Yılın En İyi Türk Filmi ile Altın Lale Yılın En İyi Türk Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ve Jüri Özel ödüllerinin verildiği Ulusal Yarışma düzenlenmektedir.


Ulusal Kısa Film Yarışması, Ulusal Belgesel Yarışması, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü başlıkları altında filmleri ödüllendiren festival, uluslararası kurumlarla ortak ödüller de vermektedir. Her sene biri uluslararası, diğeri ulusal yarışma kapsamında olmak üzere iki ödül veren uluslararası sinema yazarları federasyonu FIPRESCI, 2016 yılı itibarıyla Ulusal Kısa Film Yarışması’na da bir ödülle destek vermeye başlamıştır. Avrupa Konseyi, 2016 yılında, Avrupa Konseyi ortak yapım fonu Eurimages, kadın yönetmenlerin yapıtlarının görünürlüğünü artırmak üzere bir kadın yönetmene sunduğu Audentia Ödülü’nün ilkini İstanbul Film Festivali’nde vermiştir. 1996'dan beri festivalde, sinema dünyasına imzasını atan isimlere her yıl "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ve "Sinema Onur Ödülü" verilmektedir.


Özel ve tematik bölümlerin yanı sıra, dünya klasikleri, retrospektifler, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri, canlandırma sineması ve belgesellerin yer aldığı festivalde her yıl yaklaşık 200 film gösteriliyor. Gösterilen filmlerin sayısı itibariyle Türkiye’deki en kapsamlı film festivali olan İstanbul Film Festivali, 100.000’nin üzerinde izleyici sayısıyla Türkiye’nin en büyük film festivali de sayılıyor.


1983’ten itibaren Danışma Kurulu’nda yer alan ve program danışmanlığını üstlenen Vecdi Sayar, 1995 yılında bu görevinden ayrıldı. 1995’te, festivalin kurucularından, İKSV’nin yönetim kadrosunda bulunan Onat Kutlar, teröristlerin düzenlediği bir bombalı saldırıda hayatını kaybetti. Festivalin direktörlüğünü Hülya Uçansu (1983-2006) ve Azize Tan’ın (2006-2015) ardından 2015’te Kerem Ayan üstlendi.


İstanbul Film Festivali, biletleri 1 Nisan 2022 tarihinde satışa çıktı. Şu an birkaç gösterim hala bilet mevcut ama onun dışında 28 Mart 2022 tarihinde Lale Kart sahiplerine erken satışa çıkmasından ötürü zaten çok fazla bir yapımda bilet bulunamadığı da bir gerçek.


Bu sene 8 – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen 41. İstanbul Film Festivali kapsamında 43 ülkeden 157 film gösterimi gerçekleştirilecek. Festival kataloğuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör