Sanal Alemin Kankaları; Megabayt - Megabit

İletişim çağında bilgisayar ve telefonlarla iç içeciyiz. İnternetle beraber hayatımızda artık en önemli şeyler internet ile veri aktarım hızımız ve kullandığımız cihazların depolama alanları, paylaştığımız dosyaların boyutları oldu. Birbiriyle bağlantılı ve iç içe geçmiş bütün bu olguların içerisinde çokça karıştırılan ve birbiri yerine kullanılan ya da tümden yanlış kullanılan iki terim ver; megabayt ve megabit.


Megabayt için kısaca veri depolama ölçütü diyebiliriz. Verilerin boyutları ya da cihazların depolama kapasitelerini belirtmek için kullanılır. Bu cihaz bir bilgisayar, bir tablet, bir telefon, harddisk, flash bellek, mp3 çalar, cd ya da disket olabilir. Ya da mail kutumuzun boyutu, kullandığımız bulut depolama sisteminin kapasitesi olabilir. Genel itibariyle de dediğimiz gibi depolama ölçütüdür. Ayrıca depolanacak ya da aktarılacak verilerin boyutlarını kullanmak içinde kullanılır. Genel anlamıyla boyut belirtir. Sanal boyutta diyebiliriz. Megabayt büyük harflarle “MB” olarak gösterilir. Tabii bir ölçü birimi olduğu için kilobayt, gigabayt gibi metre-kilometre-santimetre ilişkisindeki gibi ölçütleri de vardır. Detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Gelelim megabit teriminin ne olduğuna. Megabitte yukarıda bahsettiğimiz verilerin aktarım hızını anlatmak için kullanılır. Megabayt “MB” ile gösterilirken, megabit “Mb” ile gösterilir. İnternet reklamlarında çokta gördüğümüz hızları anlattıklar Mbps ‘ti hepimiz yakınen biliyoruz. Vaat edilen ancak ulaşılamayan hızların birimi. Mbps “Mega Bits Per Second” demektir. Yani saniye başına iletilen veri hızı diyebiliriz. Megabitin de megabayt gibi kardeşleri bulunmakta. Tabii birkaç sıfır farkla. Onları da buradan inceleyebilirsiniz.

Genel olarak her iki terimi de görmüş olduk. MB depolama ve verinin boyutu için kullanılırken, Mb ise verinin bir yerden bir yere aktarımının hızını belirtmek için kullanılıyor. Birbiriyle çok ilişkili olan bu iki terim sanal alemde bazı durumlarda zihnimizde karşılaştırmalar yapmak açısından oldukça önemli. İki yakın akrabayı da artık karıştırmayacağız kesin.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör