Rahat, Hazır Ol; Asker Selamı

Toplumun her kesiminde insanların birbirini tanıdıklarını, zararsız olduklarını gösterdikleri bir selamlama çeşidi vardır. Kendi kültürel yapısına göre ya da hiyerarşik ve o anın şartlarına göre değişiklik gösteren selam çeşitleri, dilden dile ve sosyokültürel tarza göre de değişiklik gösterir.

Özellikle karşımızdakine zararsız ve “senden” biri olduğumuzu belli etmek için “hayati” bir önemi ve sıcaklığı vardır selamlamanın. Çıkış noktası da çok enteresan olabiliyor bu bağlamda.

Herhalde selamlamanın en çok kullanıldığı yerlerden biri askeriyedir. Askerlik döneminde ve hatta kolluk kuvvetlerinin hemen hepsinde bu selamlama türüne hepimiz aşinayızdır.


Bere, şapka vs. kafadaysa belli bir mesafeden asker selami verilir. Ayrıca eğer kafada bir şey yoksa asker selami verilmez, başla hafifçe selamlanır. Hem rütbeye saygıdan hem de askerlerin birbirine saygısı ve “zararsız” olduklarını göstermeleri açısından önemlidir. Peki bu asker selamı nereden gelir?Robert Redford, James Gandolfini ve Mark Ruffalo'nun başrolünde oynadığı The Last Castle filminde bu hikayeden biraz bahsedilir. Tarihi savaş sahnelerini hepimiz biliriz. Piyadeler, atlı askerler, şövalyeler ve göğüs göğüse savaş alanları… Zırhlar, kılıçlar, mızraklar…Bütün hepsi özellikle orta çağ döneminde çok önemliydi. Yapılan zırhlar kalın, demirden ve güvenilirdi. Bu dönemde de askerleri ya aksesuarları ya da üzerlerindeki bağlı oldukları derebeyliğin filaması, arması ayırt ettiriyordu. En önemlisi ise dostu düşmanı yüzlerinden ayırt etmekti.


Ama dönem karışık, kimse kimseye güvenemezdi. Zırhlarda birbirine oldukça benzer yapıdaydı. Askerlerin kafalarını korumak için kullandıkları miğfer ve özellikle yüzün her yanını kapatan armet denilen zırhlı kasklar vardı ve yüzlerinden kim olduklarının anlaşılması imkansızdı. Bu zırhların yüzü koruyan kısmı yukarı doğru kaldırılabiliyor ve yüz görünebiliyordu.İşte bu dönemde karşılıklı iki asker eğer dışarıda ve yüzleri kapalı ise önce zararsız olduklarını göstermek için avuçlarının içini gösterip sonra da ellerinin tersi ile armetin yüz koruma kısmını yukarı kaldırıp yüzlerini açarak kim olduklarını gösterirlerdi. İşte bu selamlaşma şekli günümüze kadar hafif evrilerek gelmiş ve asker selamını oluşturmuştur.

Selamlaşmak; toplum ilişkisinde sıcak bir ritüel ve hayati bir karşılıklı ısınma… Ne şekil olduğu fark etmez ama dünyanın her yerinde aynı…

İlgili Yazılar

Hepsini Gör