O Tüm Zamanların En İyisi; Michael Jordan

O, tüm zamanların en iyi sporcularından biri, basketbol efsanesi, Majesteleri, His Airness, Black Cat, M.J., Air Jordan ya da The G.O.A.T. Ama kolej ligi finaline kadar Mike… O, Michael Jordan…Michael Jordan 17 Şubat 1963 yılında New York, Brooklyn’de dünyaya geldi. 5 çocuklu bir ailenin 4. çocuğuydu. North Carolina’da Emsley A. Laney Lisesi’inde okudu ve basketboldaki yeteneği sayesinde North Carolina Koleji’nde Coğrafya bölümünde basketbol bursuyla okumaya başladı. Mike Jordan artık kolej takımında yıldızlaşarak NBA’e göz kırpmaya başlamıştı. Kolejdeki ilk senesinde, 29 Mart 1982’de 44. Kolej Ligi 1. Grup Erkekler Şampiyonluk maçında Georgetown ile karşılaştılar ve şampiyon oldular. O günden sonra da kendi deyimiyle artık Mike geride kalmıştı. Artık Michael Jordan’dı.


Michael kolejde , özellikle 1. Yılında çok istikrarsızdı ancak antremanlarda her zaman en rekabetçi oydu. Kolejdeki yardımcı koç Roy William’a o ilk senede takımın en iyisi olmak istediğini şu sözlerle anlatmıştı; “Kimse benim kadar çok çalışamaz!”Michael Jordan North Caroline’da mezun olmadı çünkü erken yaşta profesyonel olmayı tercih etti ve 1984 yılında NBA draftına (seçmesine) katıldı. Sırasıyla ilk tur seçmede Houston Rockets Hakeem Olajuwon’u, Portland Trial Blazers Sam Bowie’yi seçti. Sıra 3. Takım olan Chicago Bulls’a geldi ve tercihleri, o tarihi tercihleri, North Carolina’dan Michael Jordan oldu.


Drafttan hemen sonra 1984 Los Angeles Yaz Olimpiyatları'nda Amerika Basketbol Takımı ile boy gösteren Jordan dünya çapında da tanınmış oldu.


1984 yılı, takımın sezon öncesi kampında tüm takım arkadaşlarının katıldığı ama çaylak olduğu için davet edilmediği “kokain” partisine şans eseri katılmış oldu. Ancak orayı hemen terk etti ve bunun sonucunda ve çaylak olmasından da ötürü uzun bir süre takımda dışlandı.


Michael jordan’ın bir hayali vardı. Chicago Bulls o takıma geldiğinde çok kötü bir takımdı. Salonu dolduramıyor, NBA playofflarına hiçbir zaman katılamıyordu. Ancak MJ şunu kafaya takmıştı; Chicago Bulls’un takım olarak Los Angeles Lakers, Philedelphia 76ers ve Boston Celtics gibi saygı görmesini ve efsaneleşmesini istiyor, bunun zor ama imkansız olmadığını biliyordu. İlerleyen yıllarda takımıyla beraber Michael Jordan’da efsane olacaktı. Nitekim 1991’de Chicago Bulls ilk NBA şampiyonluğunu kazandı. Sonra 1992 ve 1993 ‘te de şampiyonluk ipini Michael Jordan ve arkadaşları göğüsledi. Sonrasında 1996, 1997 ve 1998 yıllarında yine 3 yıl üst üste şampiyon oldular. 1998 yılı Michael Jordan’nın Chicago Bulls’taki son yılıydı.


1992 Barcelona Olimpiyatları’ndan sonra babası öldürüldüğü için basketbolu bıraktığını açıkladı ancak 1995-1996 sezonu ortasında geri döndü. 1998 yılında son şampiyonluktan sonra tekrar basketbola ara verdiğin açıkladı ancak dayanamayıp tekrar geri döndü ve bu sefer 2001 yılında Washington Wizards için ter dökmeye başladı. 2 sezon sonra basketbol oynamayı bıraktı. Basketbola ara verdiği ilk dönemde 1992-1993 sezonunda beyzbol oynadı, ayrıca zaten golf oynamayı çok seviyordu ve zamanını bu şekilde kullandı.

1996 yılı Space Jam filminde Bugs Bunny ile başrolü paylaştı. Ayrıca Michael Jackson’ın 1991 tarihli Jam parçasının klibinde de boy gösterdi. Jordan markası sayesinde isminden para kazandı ve marka dünya çapında milyonlar sattı ve hala milyonlar satmakta.


Michael Jordan basketbol kariyeri boyunca 6 Şampiyonluk, 5 normal sezon, 6 kez de Final MVP’si (Most Valuable Player), 14 kez All-Star, 2 Olimpiyat Altını, sayısız ödül kazanmıştır.

Onu izlemek, canlı izlemek büyük bir ayrıcalıktı. Tam bir basketbol yıldızı ve milyonların idolüydü. Şu aralar iyice alevlenen ve her dönem mutlaka yapılacak olan The G.O.A.T. ( The Greatest Of All Time) kim sorusunun cevabı her dönemde Michael Jordan gibi duruyor…

İlgili Yazılar

Hepsini Gör