Muhteşem Doğa Harikası, Kıymet Bilmezliğin Başka Bir İspatı; Salda Gölü

Göller yöresinde Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, etrafı yine kendisi gibi doğa ile kaplı olan muhteşem bir güzellik Salda Gölü. Tepelerin, hafif ormanların arasında bir doğa harikasıdır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Salda Gölü özellikle beyaz kum yapısıyla dikkat çekmektedir.Salda Gölü karstik bir göldür ve kapalı bir havzada bulunur. Ayrıca yaklaşık 184 metre derinliği ile Türkiye'nin en derin 3. gölüdür.


Salda Gölü'nün yapısı gereği bir açık hava laboratuvarı gibidir. Yapısı gereği tatlı-sodalı bir su içeren Salda Gölü'nde oluşan hidromanyezit minerali dünya çapında biyolojik mineralizasyon örneğidir. İşte bu yüzden açık hava laboratuvarı gibidir.


Hidromanyezit minerali göldeki bakteriler tarafından üretilir. Şöyleki, göldeki su yoğun magneyum içerir ve bu magnezyum bakteriler tarafından tüketilerek beyaz renkli hidromanyezit mineraline dönüştürülür. Bakteri kolonileri sonrasında birleşerek stromotolitleri meydana getirir. Stromotolitlerde göl içi beyaz adacık yığınları oluştururlar.Gölün yüzeyinde ve içerisinde biriken bu adacıklar akıntı ve dalgalanma neticesinde kıyıda birikinti haline gelirler, çökelip ayrışırlar ve gölün çevresini bembeyaz bir şekilde çevrelerler. İşte Salda Gölü'nün harika beyaz kumlarının sebebi bu harika doğa döngüsüdür.


Salda Gölü ülkemizin "mahvedilmemesi gereken" doğal güzelliklerinden biridir. Hali hazırda 14.03.2019 tarih ve 824 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiş, 15.03.2019 tarih ve 30715 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.


Salda Gölü ve bu gibi ülkemizin ve dünyanın tüm güzelliklerini koruyalım. Yarın onlara çok ihtiyacımız olacak.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör