Kuş Uçmaz Kervan Geçmez Bir Film; İnsanlıktan Uzakta


Kuzey Afrika'nın en büyüğü Cezayir. Fransa'nın bölgede egemen olmaya çalıştığı, yerlilerin terörist, Fransız askerlerinin kurtarıcı olduğu, savaşın yaklaştığı günler. Mücadele, adalet arayışı, hayatta kalma. İnsanlıktan uzakta bir hayat.


Hepimizin Carlito'nun Yolu, Hidalgo, Yüzüklerin Efendisi ve Green Book gibi filmlerden tanıdığımız sanatçı Viggo Mortensen'in hayat verdiği Daru, Cezayir'de insanlıktan uzakta bir köyde öğretmenlik yapmaya çalışan bir Fransız'dır. Köy o kadar ıssızdır ki yürüdüğünüzde etrafta sadece kuru taşların çıkardığı tok ses vardır. Bir düzine çocuk derme çatma taştan bir okulda Daru'nun eğitimine katılırlar. Böyle diyorum çünkü zor şartlarda bunun mücadelesini verirler.


Daru belki Fransız olduğundan belki öğretmen olduğundan, bizim Anadolu köylerindeki gibi, bölgede en güvenilir kişidir. Aşiretler ve Fransız askerleri ona ses çıkarmaz. Kendi halinde yaşar, eğitir, öğretir. Daru'nun yolu okuldan hiç ayrılmamasına rağmen cinayetle suçlanan Muhammed'le kesişir. Daru'dan Muhammed'i yetkililere teslim etmesi istenir. Muhammed'in de iki seçeneği vardır; ya kalıp törenin onu öldürmesini bekleyecek ya da Daru'yla yola çıkıp Fransız adaletinin onu idam etmesini bekleyecek. Kalsa ölüm, gitse ölüm. Bu çorak ve savaşa teslim olmuş topraklarda, umudun son bulduğu yerde bir yolculuk hikayesi başlar. Daru insanlığa karışacak(!) ve bazı gerçeklerin farkına varacaktır.


David Oelhoffen'in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı İnsanlıktan Uzakta, Albert Camus'un "Konuk" isimli eserinden uyarlanmış.

Reda Kateb - Viggo Mortensen

Genel havasıyla sessiz, kasvetli bir yapım olan film, sizi dönemin atmosferine öyle bir çekecek ki kurak her ses Daru ve Muhammed'in yanında hissetmenizi sağlayacak. Oyunculukların ön plana çıktığı bu eşsiz yapımda Viggo Mortensen'e Cezayir asıllı Fransız oyuncu Reda Kateb, Muhammed rolüyle eşlik ediyor.


Film, insanlıktan uzakta olsa da gerçekliğe bir o kadar yakın. Dönem şartlarını günümüz ve çevrenize uyarlamaktan kendinizi alamayacaksınız.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör