Kripto Sanat Pazarı NFT

Dijital dönüşüm süreci kripto paraların varlığıyla farklı bir boyut kazanmış olsa da Metaverse ile yeni bir macera başlıyor diyebiliriz. Ancak yaklaşık iki senedir sıklıkla duyduğumuz, ilgilenen kişiler dışında tam olarak da ne olduğunu kavrayamadığımız bir terim var. NFT. Neden son dönemde bu kadar popüler oldu? İlk nereden çıktı? Herkes yapabilir mi? Gibi soruların cevaplarıyla beraber kısacası NFT nedir’e cevap bulmak için biraz araştırma yaptık.


NFT kavramının açılımı “Non Fungible Token” ya da Türkçe’deki karşılığı ile “Değiştirilemez Token” olarak ifade ediliyor ancak tam karşılığı “Takas Edilemez Jeton” olarak geçiyor. Bir kripto para olarak da ifade edilebilen NFT, bildiğimiz kripto para türlerinden farklı olarak değerli bir varlığı sembolize ediyor. Bu ne demek? Dijital olarak var olan ve bir kişiye ait olan tüm ürünlerin/malların hepsi NFT olarak adlandırılıyor. Yani aslında bir kripto paradan ziyade bir ürün ya da mal değer görüyor. Bunlar da daha çok tasarlanabilen, özgün ürünler oluyor. Bir nevi dijital bir sertifikadır.


Kripto para ile benzerliğinin temel sebebi NFT’leri Bitcoin ya da Ethereum gibi blokzincir tabanlı bir yapıya bağlı olmasından kaynaklanıyor. Ağırlıklı olarak koleksiyon değeri gören ürünlerden oluşuyor. Genellikle çizimler, görsel tasarımlar, sanat eserlerinin yanı sıra videolar, GİF'ler, fotoğraflar, ses ve diğer dijital dosyalar da olabilmektedir.


Merak uyandıran konulardan birisi de NFT üretimi ki elinizde tasarımının size ait olduğu bir ürününüz varsa NFT üretme kısmı en kolay kısımlardan biri. Teknik olarak Ethereum geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor ancak NFT üreticilerinin yani elinde kendisine ait bir tasarımı olan bizlerin, işini kolaylaştırmak için çeşitli platformlar mevcut. NFT oluşturmak için dijital bir cüzdan, biraz Ethereum ve içeriğinizi yükleyerek NFT kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazar yerine bağlantı kurmanız gerekmektedir. NFT oluşturmak için prosedürler, platformlar arası farklılık gösterse de hemen hemen aynı adımlardan oluşuyor. İlk olarak dijital içeriğinizi ilgili pazar yerine yükleyin, ardından ekrandaki komutları takip ederek içeriğinizi NFT'ye dönüştürün, içeriğinize ait bir tanıtıcı metin yazın ve önerilen bir fiyat belirleyin.NFT’ler, şu an çok sık olarak ziyaret ettiğimiz pazar yerleri gibi koleksiyonların tanıtıldığı, satın alma ve ürün yükleme işlemlerinin yapılabildiği dijital pazar yerleri aracılığıyla satılabiliyor. İlk NFT pazaryeri ise 2017 yılında New York’ta kuruluyor ve hizmet sunmaya hala devam ediyor. NFT, satın alma ya da satış yapma gibi durumlarda şu an için sadece kripto para kullanılıyor. Yani TL, Dolar ya da Euro gibi seçenek ne yazık ki bulunmuyor. Satın alma ve satış işlemleri için pazar yerini iyi seçmeniz, sonrasında yaşayabileceğiniz sorunları minimuma düşürecektir.


Bir NFT'nin değeri üç ana unsur ile belirlenir; nadirlik, kullanım alanları ve somutluk. En önemlisi tek olması tabii ki.


Bir eseri NFT olarak satın alan kişi eserin orijinal haline sahip olduğunu kanıtlayan dijital jetonunda sahibi olur. Böylece tek ve ikinci bir eşi olmayan orijinal eser artık sonsuza kadar yalnızca eseri alan kişiye aittir.


Örneğin Johannes Vermeer tarafından yapılan İnci Küpeli Kız tablosunun internette ya da basılı ortamlarda milyonlarca kopyası var fakat orijinalinin her zaman tek bir sahibi olacaktır. NFT'ye dönüştürülmüş dijital sanat eserleri için de aynı durum söz konusu.


En çok bilinen NFT pazaryerleri ise: OpenSea, Mintable, Nifty Gateway, Rarible, SuperRare, Foundation …


NFT ART kapsamında Türkiye'den yapılan ilk büyük çaplı NFT satışı Tarık Tolunay'ın Pandemi adlı eseri oldu. Tarık Tolunay'ın Covid-19 karantina sürecinde yaptığı, Eminönü, Tarihi Galata Köprüsü ve Karaköy'ü resmeden eseri Blockchain ile imzalanarak 36.000 dolara İranlı bir koleksiyonere satıldı.


NFT'nin ilk ortaya çıkışı Etherium Blok Zinciri üzerinde tasarlanan CryptoKitties adlı oyundur. Ethereum'la oynanan CryptoKitties isimli dijital ticaret oyununda, hepsi birbirinden farklı olan sanal kedi karakterleri yaratıp koleksiyon maksatlı açık arttırmaya sunuldu. Bu olay NFT sisteminin de başlangıcı oldu.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör