Komşu Venüs'ten Haber Var; Bende Fosfin Var!

Geçtiğimiz günlerde Kraliyet Astronomi Cemiyeti yaklaşık 3 yıldır süre gelen çalışmaların neticesini açıkladı. Mars'tan sonraki diğer komşumuz Venüs'te fosfin bileşiğine rastladıklarını açıkladılar ve canlı yaşamına dair çok büyük bir keşif olduğunu belirttiler. Peki, nedir bu fosfin? Bu sorunun öncesinde gelin biraz Venüs'ten bahsedelim.


Venüs, güneş sisteminde güneşe en yakın 2. gezegendir. Atmosferinden ötürü güneşten gelen sıcaklığı hapseder ve güneş sisteminin en sıcak gezegeni sıralamasında birincidir. Yüzeyde sıcaklık ortalama 464 °C 'dir. Burada nasıl yaşanır dediğinizi duyar gibiyiz. Ama güneş sisteminin varlığından beri Venüs gökyüzünde bize göz kırpmakta, adeta bir işaret çakmakta. Gökyüzünde aydan sonra en parlak gök cismi, O bizim çoban yıldızımız.

Fosfin ise bir kimyasal bileşiktir. Bir fosfor atomuna bağlanan 3 hidrojen atomuyla oluşur. Aslına bakarsanız bizim gibi oksijen solunumu ile enerji üreten canlılar için son derece zehirlidir. Breaking Bad dizisinin ilk bölümünde Walter White'ın kurnazca "zehirleme" projesinde başrolde fosfin bulunur. Peki bu fosfin nasıl olurda yaşamın habercisi olabilir?


Fosfin gazı ya laboratuvarlarda üretilebilir ya da dünya üzerinde halihazırda varlığını bildiğimiz oksijenle yaşamını devam ettirmeyen canlılar tarafından üretilirler. Şimdi, Venüs'te bu gazı üretecek bir laboratuvar olmadığına göre... Evet, işte bilim dünyasını heyecanlandıran fosfinin Venüs'te var oluşuna sebep olabilecek canlılar. Bu fosfin varlığını da "biyolojik imza" olarak görüyorlar. İşte muhteşem bir gelişme. Uzaylılar var mı, yok mu? Cevabı gelecek gibi.


Venüs'ün atmosferinin 464 °C olduğunu söylemiştik. Bulunan fosfin gazı Venüs'ün atmosferinde gözlemlendi. Bunu da belirtelim. Atmosfer sıcaklığı ortalama yaklaşık 30 °C civarında ve Venüs'ün üzerinde uçan yerleşkeli yaşam alanları inşaasıda ütopya evrenlerinde yapıldı bile. Atmosferinde ne de olsa su buharı ve oksijende mevcut. Bir de bakarsınız Venüs, Mars'ı sollamış. Daha da yakın üstelik dünyaya; yaklaşık 38 milyon km.


Bu muhteşem keşif bütün bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı ve sıradaki çalışmaları heyecanla bekliyoruz.


Bu zamana kadar yapılmış Venüs görevleri için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca kendisini hikaye anlatıcı olarak tanımlayan Youtuber Barış Özcan'ın detaylı video çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör