Karanlığın İçinden Gelen Bir Kahraman; Batman

Suça suçluya teslim olmuş bir şehir: Gotham. Bu çaresiz şehrin kahramanı ise büyük servetini, süper kahramanlığa adayan Bruce Wayne. Size biraz Batman evreninden bahsedelim. Büyük bir seri, çizgi roman olarak dünyaya gelmiş, çizgi filmleri ve filmleri ile her dönemde revaçta olan Batman.


DC Comics; 1934 yılında Malcolm Wheeler-Nicholson tarafından kurulmuş Superman, Wonderwoman, Green Lattern, Green Arrow, Splash ve daha birçok süper kahraman evrenine hayat vermiş çizgi roman yayıncı şirketidir. Batman karakteri de DC Comics'in en önemli çizgi roman serilerindendir.


1937 senesinde DC Comics, adınında baş harflerini aldığı, çizgi roman serisi Detective Comics'i yayınlamaya başlar. Bu çizgi roman serisinin 27. sayısında, tarihler 1939 senesinin Mayıs ayını gösterdiğinde bir karakter karşımıza çıktı. DC Comics çalışanlarından Bob Kane, özellikle Superman'in başarısından sonra artan süper kahraman baskısına çeşitli çevre esintileriyle beraber Batman karakteriyle karşılık verdi. Batman, zengin, kadınlarla arası iyi, hoyratça para harmayı seven Gotham şehrinin en magazinsel erkeği Bruce Wayne'in geceleri suçlularla savaştığı, gölgelerden kopup gelerek şehrin sokaklarına adalet dağıttığı bir karakterdi.


Batman New York, Boston, Chicago gibi şehirlerden esinlenilerek yaratılan Gotham şehrinde geceleri adaleti sağlıyordu ve bunu yaparken Gotham Polis Departmanı'ndan James Gordon en büyük yardımcısıydı. James Gordon, Bruce Wayne'in babası ve annesinin öldürüldüğü dosyayla da ilgilenir ve Bruce ile ilişkileri o daha bir çocukken başlar. Evet Bruce Wayne'in babası ve annesi bir gangster tarafından sokak ortasında vurularak öldürülür ve büyük Wayne şirketi ile tüm servet küçük Bruce'a kalır. Bu noktada büyük uşak Alfred'ten bahsetmeliyiz. Gordan'a geri döneceğiz.


Alfred, yıllardır Wayne ailesinin yanında çalışmaktadır. Muhteşem anlayışlı, bilge ve aile değerlerini ön planda tutan Alfred, Wayne ailesi katledildikten sonra Bruce'un babası gibi olur. Her zaman sınırını bilerek Wayne ailesinin değerlerinin korunmasını ve Bruce'un iyi bir birey olmasını sağlar. Bruce Wayne Batman olarak sahneye çıktığında da en büyük desteği Alfred verir. Alfred hem Bruce Wayne'nin hem de Batman'in en yakın arkadaşıdır.


Şimdi James Gordon'a geri dönelim. Gordon, Gotham'da babasının izinden giderek savcı olmak isteyen ama başarılı bir dedektif olarak şehirde suçlularla savaşan bir karakterdir. Batman ilk ortaya çıktığında onu da yakalamaya çalışır ancak ortak noktaları olan suçlularla savaşmayı keşfedince Batman'in şehirdeki en büyük yardımcılarından olur.


Peki Batman'in şehirde tek yardım aldığı kişi Gordon mudur? Tabii ki hayır. Bir dönem sonra Gotham'da hem suçlular hem de halk tarafından iyice tanınır. Savcılar, polis memurları ve daha birçok kişi Batman'e yardımcı olmaya başlar. Hatta büyük bir Batman logosunu gökyüzüne yansıtarak onu çağırır, suçlularla savaşmasını isterlerdi. Hatta bazen öylesine bu ışığı kullanırlardı ki sokaklar sessiz ve sakin olsun.


Bahsettiğimiz bu yardımcılardan en önemlisi bize göre Harvey Dent'tir. Gotham'da avukatlıktan savcılığa kadar yükselir. Batman'le birçok noktada yolu kesişir ve Gotham'da suçu bitirirler. Batman arka planda kalarak Harvey Dent sayesinde Gotham'ın tamamen temizlendiği halka anlatılır ve Harvey "gerçek" bir halk kahramanı olur. Ancak öyle bir olay örgüsü Harvey Dent'i bulur ki, bir olay sonrası öldüğüne inanılır ancak kendisi suratının yarısı yanmış bir vaziyette, Batman'i bundan sorumlu tutarak, intikam için kötü karakter Two Face olarak geri döner.


Kötü karakterler demişken gelin Batman'in kötü karakterlerine bir göz atalım. Batman öyle kült kötü karakterlere sahiptir ki neredeyse hemen her çizgi roman serisindeki kötü karakterlerden daha çok sevilirler. Evet buradaki kötü karakter Batman dışında kendilerini yükseltmiş ve hayran kitlesine sahip olmuş figürlerdir. Bunların en başında da Joker karakteri geliyor diye düşünüyoruz.Joker, Batman'in en büyük düşmanı olarak sahneye çıkar ve hayran kitlesi oldukça fazladır. Bir palyaço gibi yüzünü beyaz renge boyar, saçları yine boyalıdır ve ruhsal sıkıntıları vardır. Çekilen filmlerde hep farklı anlatımlarla Joker karakterinin oluşumuna yer verilmiştir ancak bizim bildiğimiz bir şey var ki o da Joker'in Gotham'da akli dengesi bozuk bir gangster olarak ortalığı ateşe attığı ve Batman'in en büyük düşmanı olduğudur.


Joker ve Two Face'ün yanı sıra Catwoman, Penguin, Riddler, Ra's Al Ghul, Mad Hatter, Scarecrow, Clayface, Mr. Freeze, Killer Moth, Poison Ivy, Bane, Killer Croc ve Black Mask ve belki de daha birçok yan kötüsüyle say say bitmeyen bir kötü karakter havuzuna sahiptir. Bütün bunlarla başa çıkmak da zor olsa gerek. Batman çok çekmiş belli ama siz Gotham'da yaşamak ister miydiniz?


İyilere gelelim. Bu kadar fenomen kötünün olduğu bir seride iyilere de biraz yer ayrılmış tabii. Genelde Batman'e yardımcı olarak Gotham'ın meşhur kötülerine sokakları dar etmeye çalışıyorlar. Bunların en başında galiba biraz dışarıda da olsa Batman'in ve Bruce Wayne'in her şeyini bilen, kah baba, kah anne, kah dost, kah psikolog, kah ekonomist, kah stratejist, kah uşak olan Alfred gelir. Alfred yıllardır Wayne ailesinin yanında çalışmış ve bütün sürece hakim tek kişidir ve her zaman Bruce Wayne'in yanındadır.


Wayne ailesi'nin ve de şirketlerinin başında olup Bruce Wayne'e yardım eden bir diğer iyi de Lucius Fox'tur. Lucius, Bruce Wayne'e Batman'in kullanması için Wayne Şirketler Grubu'nun tüm imkanlarıyla hazırlanmış teknolojik altyapıyı kullanmasında yardımcı olur.


Harvey Dent...Ahh Harvey, şanssız Harvey. Ondan Two Face olarak bahsetmiştik, bir kötü olarak ama kötü olmadan önce Gotham şehrinin kahraman savcısıydı kendisi.


Batman uçanı kaçanı yakalarken Gotham Polis Teşkilatı'nda ona yardım eden isimler de vardı. Bunların en en en başında ise Dedektif Jim Gordon geliyordu. Dedektif Gordon Batman ile birlikte çalışıyor, ona haber veriyor, meşhur gökyüzü simgesinin ışığını yakıyor, orada burada kuytuda köşede bekleyip Batman'le buluşuyor ve iki lafın belini kırıyordu. Jim Gordon, Batman'e en çok güvenenlerin başında gelir.


Tüm işler birikmişken, Batman'e yardım eden bir polis memurumuz daha meydana çıkıverir. Karizma bir üniforma ile kendini ateşe atan John Blake isimli genç ve heyecanlı polis memurumuz Robin adı ile Batman'e yardımcı olmaya başlar.


Daha birçok iyiden söz edebiliriz ama biz size ufak bir kesit sunmak istedik. Tabii kötülerde de aynı şekilde.


Lucius'tan bahsederken ekipman demiştik. Duymayanınız yoktur, Batmobil. Radara yakalanmayan, yarasadan hallice, silahlarla donatılmış, uçan, kaçan harika bir araç. Batman'in en önemli ekipmanlarından biri. Ayrıca birçok ufak tefek karete kid ekipmanı, sis bombaları, yarasa jiletler, kurşun geçirmez yelekler ve o muhteşem pelerin.


Batman, son filmi The Batman ile koca koca kafaların karanlıkta konuşması şeklinde tekrar hayatımızda gündeme oturdu ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Batman iyi ve kötü karakterleri ve kendine has dünyasıyla en sürükleyici çizgi roman serilerinin başında geliyor. Haydi karanlığa!

İlgili Yazılar

Hepsini Gör