Kahvenin Son Dalgası; 3.Dalga Kahve

Yaklaşık bir-iki yıldır hepimizin duyduğu ama ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz, sadece fikir yürütebildiğimiz bir tamlama 3. Dalga Kahve.

3. Dalga olduğuna göre bunun biri, ikisi de var demek ki diyerek olayın özüne iniyoruz.

Dalga sözcüğü aslında kahvenin yaşadığı değişim ve gelişim dönemlerini kasteder. Yani her bir dalgada kaliteli kahve daha kolay ulaşılabilir hale gelir.

First Wave Coffee yani 1. Dalga Kahve, 1800'lerin başında kahvenin sevilmesi ve talep edilmesiyle, insanlar kahve ile ilgili bir ticarete başlamaları gerektiğini fark ettiler. Bunun sonucunda da içmeye hazır kahveler ortaya çıktı. Günümüzün Nescafesinin temeli atıldı, Maxwell House ve Folgers gibi markalar evlerde bulunmaya, hatta insanlar arasında vazgeçilmez bir hal almaya başladı. Bu akımla kahve daha ulaşılabilir olurken, kalitesi daha düşüktü. Yani insanlar sandıklarının aksine gerçek kahve içmiyor, kahvemsi bir türle kahve içtiklerini sanıyorlardı. Çünkü tüketimin artması, kahve standartlarında düzelmelere sebep olmadı fakat yeni buluşların ortaya çıkmasına vesile oldu. Bunlardan biri vakumlu paketler.. Çünkü vakumlu paketlerin varlığı instant kahvenin daha çok eve girmesini sağladı. Köşedeki bakkalda bile bulabildiğimiz kahveler, evet! Instant kahve 1938 yılında Nestle'nin öncülüğü ile her kapıdan girip, günümüzde hala varlığını sürdürebilir durumda.

Aynı zamanda 1. Dünya Savaşı sırasından da vakumlu paketler askerlerin kahveyi muhafaza edebilmesi ve dinç kalabilmeleri adına her anlamda büyük kolaylık oldu.


Kahve bu şekilde varlığını sürdürürken, bir yandan da kaliteli kahveye ulaşma yolları aranmaya devam ediyordu ve bu da Second Wave Coffee yani 2. Dalga Kahve'ye öncülük etti.

Aslında 2. Dalga Kahve'yi hepimiz biliyoruz. Çünkü mutlaka en az bir kere alışveriş yapmışlığımız, kimine göre yapay olduğu iddia edilse de o güzel kahve kokusu içerisinde kendimizi kaybetmişliğimiz olan Starbucks'ların kurulmasıyla başlamış olur. İnsanlar artık, taze kahveye daha kolay ulaşır ve sadece espresso ile demleme kahvenin yanı sıra latte, macchiato gibi yeni türleri de denemeye başlarlar. Farklı kavrulma dereceleri de bulunur bir yandan. Yani kahve daha lezzetli olabilmek adına kendini geliştirmeye devam eder. Bu gelişmeye şarabın etkisi de yadsınamayacak kadar fazladır. Zira kahvenin ilk zamanlarından itibaren günümüze kadar şarap ve kahvenin benzerliği insanların ilgisini çekmekle kalmayıp, yeni yöntemler denemelerine yol açar.

Third Wave Coffee sanırım hepimizin aşina olduğu bir durum çünkü yakınlarımızda mutlaka bir 3. Dalga Kahveci var. Bu kahveciler sayesinde daha güzel ve kaliteli kahve içebildiğimiz ise yadsınamayacak bir gerçek. 3. Dalga Kahveciler, kahveyi kendilerine uygun bir şekilde kavurur, farklı yöntemlerle demler ve yeni lezzetler elde ederler. Bu da daha kaliteli bir kahveye ulaşabilmemizi, hatta evimizde bile yapabilmemizi sağlar. 3. Dalga ile evimiz için aldığımız paket kahvelerin üzerinde yer alan orijini, çiftliği, hasat mevsimi, kavrulma derecesi gibi bilgilere ulaşarak ne içtiğimize dair bilgi edinebilme hakkımıza da kavuşmuş olduk.

Muhtemelen 4. Dalga Kahve'yi de görmemiz uzak değil. Ama daha iyisi gelene kadar en iyisi bu diyerek 3. Dalga Kahve'nin keyfini sürmeye devam edelim.

Afiyet olsun :)

İlgili Yazılar

Hepsini Gör