Hayatın Farklı Yüzü; Çöpçüler Kralı

70'lerin sonu, İstanbul'un lüks semtlerinde bir kapıcı, yalnız yaşar ve kahvede yatar kalkar. Saftır biraz. Süt çalıp karınını doyurur, kâr zanneder.

657 devlet memuru Abdi, süpürgesi bile zimmetli. Mahallenin onca çöp yükü üzerinde, ısınmak için çayı bol şekerli içer, tabi evlenmek de ister. Amiri, belki de yüz yıllardır aynı yönetici tipi, ezmektir altındakileri bütün işi. İş bu ya ikisi de aynı kadınla evlenmek ister. Kızın abileri, elleri neşterli, babası açık gözün teki. Amiri ister tabii hepsi, yüksektir geliri. Kıskandırmak ister Temizlikçi Hacer Amiri, ''Parka gidecekmiş iki gözümün çiçeği'' der Abdi. Kıskandırmak için tam fırsatıdır amiri. Kız ''evlenelim" der Abdi'ye. Abdi'nin aklı her yerde. Her yer, her yer de.Ekmek kuyruğunda, tüp kuyruğunda sıraya girmesi yetmez bir de gönül işlerinde sıraya girer Abdi. İstemeye gider kızı Abdi, önünden köfteleri gider, kurduğu hayalleri de. Taksi parasını da verir bütün mahalleli, o ara Amir'e verirler Hacer'i. Gaza getirirler Abdi'yi çık tepesine, vermezlerse kızı zorla alırsın derler. Abdi basar evi, tabi peşine düşer abileri.

Kaçar Abdi elinde sopasıyla gazinoya. Sahneye çıkar, birden halkın çocuğu diye şöhret olur. Resimlerini duvarda görünce, ''ne güzel adammış''der eski kayınpederi. Tabi Abdi'nin ortaya çıkar tüm beceriksizliği. Evlenir Hacer Amir'le. Abdi'de işine geri döner. Hacer kan kusturur hem Amir'e hem annesine.

Çöpçüler Kralı daha sonraki nesillere de hitap eder. Hepimiz Abdi'yiz aslında. Belki de böyle işte tüm düzen, dünya işleri, olmayan hayaller.

Müzikleri, sahneleri, anlatmaya gerek yok filmi. Parka gidiyor diye havalara uçan bir zaman hepimiz yaşadık. Parka gittik ve sonra kalan hayatın bütün yüküyle devam ettik yaşamaya. Bütün Abdilere selam olsun.Çöpçüler Kralı

Yapım Yılı: 1978

Senaryo: Umur Bugay

Yönetmen: Zeki Ökten

Oyuncular: Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Erdal Özyağcılar, İlyas Salman

Arzu Film

İlgili Yazılar

Hepsini Gör