Hayata Erken Veda Eden Efsaneler; 27'ler Kulübü

Aşırı doz, alkol zehirlenmesi, cinayet, kaza gibi çeşitli sebeplerle 27 yaşında hayata veda eden müzik efsaneleri ve sanatçılardan oluşan bir gruba verilen isimdir 27'ler Kulübü.

Robert Johnson ile başlayan Kulüp, son üyesi Fredo Santana'dır. Rivayete göre hepsi 27 yaşında öleceğini biliyor olduklarıdır.


2011 yılında Amy Winehouse alkol zehirlenmesiyle hayata gözlerini yumunca 27'ler kulübü yine gündeme gelmiş ve hatta Amy'nin ölmeden 3 sene önce 27'sinde ölmekten korktuğunu dile getirdiği bilinir.

Yazılı olmadığı halde istemsizce oluşturulan bir kulüp haline geldi 27'ler Kulübü.


Robert Johnson, 16 Ağustos 1938 yılında çalıştığı barın sahibi tarafından, eşi ile birlikte olduğu için zehirlenerek öldürüldü ve bu şekilde 27'ler kulübü başladı.


Kulübün bir diğer üyesi Jim Morrison'ın ölümüyle ilgili sır perdesi hala tam olarak kalkmamış olsa da kimi için kalp yetmezliğinden öldüğü konuşulurken, kimi için de Büyük aşkı Pamela Courson'nın başka biriyle onu aldattığından dolayı intihar ettiğine inanılır.


Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain, 5 Nisan 1994 yılında tabancayla intihar etmesiyle bu kulübün üyeleri arasında yerini aldı.


Aslında kulübün 69 üyesi bulunmaktadır. Her biri gerek sağlık sorunları, gerek alkol, uyuşturucu, zehirlenme, intihar gibi çeşitli nedenlerle hayata gözlerini yummuş ve arkalarında birçok eser bırakmışlardır.


Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, 27: Gone Too Soon belgeselini izleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör