Geleceğin İnterneti; Starlink Uydu Projesi

Haberleşmenin hızlandığı, iletişimin altın çağına doğru hızla ilerlediğimiz şu yıllarda hepimizin bildiği gibi en önemli konu artık hız ve ücretlendirme. Hemen herkes şu anda internete bir şekilde ulaşabiliyor ve internet bu vasfı ile çağımızın 1 numaralı iletişim aracı.

Geçmişten günümüze gelen televizyon, telefon, posta ve daha aklımıza gelen bir çok iletişim yolunu artık internet vesilesi ile kullanabiliyoruz. Artık televizyon antenleri tarihe karışıyor, telefon hattı diye bir şey neredeyse yok, hele ki posta. Sanırız yerini internet ortamına en hızlı bırakan da kendisi oldu. Hemen her şey internet ortamına doğru kayarken ve kaymışken, ki bizim bahsettiğimiz internette kullanılan çok küçük örnekler, sağlıklı internet kullanımı ve her insana internetin ulaşması konusu daha da önem kazanmış durumda.

Elon Musk, artık ismini hepimizin gayet iyi bildiği bir girişimci. Kendisini önce PayPal ve Tesla elektrikli otomobilleri ile tanıdık. Daha sonrasında Spacex şirketiyle beraber yaptığı uzay ve roket girişimleri ile. Falcon roketleri şu an uzaya bir uydu götürüp geri gelebiliyorlar ve bir başka fırlatma görevinde daha kullanılabiliyorlar.

Elon Musk’ın günümüz girişimlerinden biri de bütün dünyayı kapsayan kesintisiz ve ucuz bir internet ağı yaratmak. Bunun için 2015 yılında girişimlere başlandı ve Falcon roketleriyle dünya yörüngesine Starlink uyduları gönderilmeye başlandı. Burada amaç Starlink uyduları sayesinde muazzam bir internet ağı kurmak ve bu internetten herkesin faydalanmasını sağlamak. İlk etapta 12000 uydu ile ağı kurup sonrasında 42000 uydu sayısına ulaşarak ağı genişletmeyi planlıyorlar. İlk büyük çaplı uydu konuşlandırması 29 Mayıs 2019 tarihinde 60 adet Starlink uydusu ile yapılmıştı ve her hafta uydu fırlatma daha da hızlanarak devam etmekte. Bu proje de amaç her ne kadar tüm dünyaya hızlı ve ucuz internet sağlamak olsa da tabii ki gelir elde etme konusunda özellikle savunma sanayii ve reklamcılık alanlarında çok büyük önem teşkil etmekte. Ayrıca uzay çöplüğü oluşma konusunda derin tartışmalara konu olmuş durumda. Bakalım ilerleyen günler bize ne gösterecek?

Yapılan iş biraz ütopik görünse de kablolu ve hatta 146’yı tuşlayarak kullandığımız internetin bu noktalara gelmesi hayranlık uyandırıcı. Şu anki ütopya geleceğin ta kendisi olabilir. Bizlerde bu gelişmeleri merakla takip ediyor ve insanlık için en doğru şekilde yol alınmasını istiyoruz. Bu çalışmaların insanlar arasında bilgi paylaşımını arttıracağı ve hızlandıracağı kesin. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör