Farklı Ama Bütün; X, Y, Z Kuşakları

Her şekilde, her dönemde mutlaka gruplara ayrılıyoruz. Çünkü bambaşka karakterlerde, bambaşka yapılardayız ve hep beraber, birbirimizi etkileyerek bir bütün haline geliyoruz.

Her ne kadar birbirimizinden ayrı da olsak aynı karakter yapılarında buluşabiliyoruz.

Ayrılsak da beraberiz dedirten kuşaklar arasındaki farkları son yıllarda X, Y, Z gibi harflerle adlandırmaya başladık. Peki nedir bu harfler? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduk?


Toplumları var eden insan toplulukları olarak adlandırılan kuşak, aynı olayların etkisinden dolayı benzer özellikler geliştirirler ve X, Y, Z gibi harflerle anılırlar. Bir de Baby Boomers vardır tabii.


Peki bu kuşakların ortak özellikleri nedir?


Baby Boomers bu kuşakların ilki olarak nitelendirilir. 1945 - 1964 yılları arasında doğanları kapsar. Çünkü bu dönem II. Dünya Savaşı sonrası doğum oranlarının artması sebebiyle Bebek Patlaması olarak anılır. Bu dönemde özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Yeni Zelanda ve Anglo-Sakson ülkelerde oldukça fazla nüfus artışı görünür. Ama birçok kuşak, kültürel ve sanatsal anlamda yenilikleri canlı canlı görmelerinden dolayı Baby Boomers kuşağını epey kıskanır. The Beatles'ı kurulduktan hemen sonra dinleyebilmişler, Ay'a ilk giden insan heyecanını tüm hücreleriyle yaşamışlardır.

Baby Boomers'ların hemen arkasından gelen X kuşağı 1965 - 1979 yılları arasında doğanlardır. En çok teknoloji ile sorun yaşayan kuşak olmalarına rağmen, ayak uydurmaya çalışırlar. Çalışmayı, üretmeyi ve kendi başlarına problem çözmeyi düstur edinmişlerdir. Toplumsal sorunlara karşı oldukça duyarlıdırlar.


Y kuşağı ise 1980 ile 1994 yılları arasında doğanlardır. Teknolojinin içine doğan, hiyerarşik düzene kafa tutan, kendi işinin patronu olmak isteyen, özgüveni yüksek ve oldukça kararlılardır. X kuşağının etkisi görülürken, bir sonraki kuşak olan Z kuşağı ile de bağlantılıdır. Tam bir köprü görevi görür.


Son zamanlarda etrafımızda yetiştiğine şahit olduğumuz Z kuşağı ise internetin bir parçasıdır. Tüm hayatlarını dijitalleşme üzerine kuran Z kuşağı, yaratıcı, yabancı dillere aşina, çabuk sıkılan, hızlı yaşayan ve biraz fazla tüketim meraklısıdırlar. 1996 - 2012/2015 arasında doğanları kapsar. Şu an için dünya üzerinde 68 milyon oldukları tahmin edilir.


Bir sonraki kuşak ise tam bir sürpriz. Henüz yetişiyorlar, karakter yapıları çözümlenemedi. Nasıl bir kuşağın gelmekte olduğu merakla bekleniyor.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör