Eskişehir'in Modern Hali; Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Keşke İstanbul'da da olsa ve hep orada olsam dedirten bir yapı Odunpazarı Modern Müze. Bir müze, ne kadar sanatla ve sosyal çevre ile uyumlu olabilirse tam olarak o kadar uyumlu. Yurt dışında geziyormuşsunuz gibi hissetmenin yanında size bırakılan kocaman bir alan mevcut. Yani alanınıza sahip çıkılıyor. Sanırım hızlı bir giriş oldu. Konuyu başa alıyorum.

Odunpazarı Modern Müze yani kısaca OMM nedir?

Web sitesinde yer alan tanıma göre 'Türkiye’den ve dünyadan modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir buluşma noktası.' Bana kalırsa oldukça mütevazı bir tanım olmuş. Tarihi Odunpazarı evleri arasında bulunduğu çevrenin dokusuna uygun olarak tamamen ahşap görünümlü bir bina. Ahşap denildiğinde aklınıza klasik ahşap binalar gelmesin lütfen. Sanatla harmanlanmış. Binanın tasarımı dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates ‘e (KKAA) aitken; hayata ise Eskişehirli ve koleksiyoner mimar Erol Tabanca tarafında geçirilmiş. Binanın yapımının en güzel özelliklerinden biri az beton kullanılması, taş, ahşap, kağıt gibi daha doğal malzemelere yer verilmesi bana kalırsa. KKAA’nın temel düsturu olan “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak” başarıya ulaşmış. Bu anlamda da sanırım OMM fikrini düşünenler özellikle KKAA ile çalışmayı seçmiş.

7 Eylül 2019’da kapısı açılan müze ve çevresindeki tüm müzelerin birleşimiyle Odunpazarı’nda bir müze meydanı da yapılmış bu durumda. Çünkü Tarihi Odunpazarı Evleri içerisinde bir sürü minik müzenin yanı sıra OMM’nin sol tarafında Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, sağ tarafında ise Cumhuriyet Tarihi Müzesi bulunmaktadır.Müzeye;


TAM 30 TL

İndirimli 20 TL

Grup Bileti 25 TL ile giriş yapabilirken, OMM üyeleri, engelliler ve bir refakatçileri, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, basın mensupları müzeyi ücretsiz ziyaret edebiliyor.


Pazartesileri kapalı olmasının yanı sıra ziyaret saatlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Sergiler ve koleksiyonlar konusunda oldukça seçici oldukları her durumda belli. Denk geldiğim dönemdeki Maziye Bakma Mevzu Derin sergisini oldukça beğendim. Özellikle kadına şiddet konusundaki çalışmalar çok başarılıydı.


Bu tarz müzeler genelde bir vakıfla desteklenmesi gerektiği için de arkasında oldukça güçlü bir OMM Vakfı var. Güçten bahsetmemin sebebi siyasal ya da maddi bir güç değil, içerisinde yer alan kadrodur. İnceleyebilirsiniz.


OMM bana kalırsa bir müzeden çok daha fazlası. Bir yaşam alanı. Müzeye bitişik bir kafe ve müze mağazası bulunurken hemen arka tarafında OMM INN denilen; 15 odalı otel, restoran, bakkal ve mağaza kısmı bulunuyor. Otelin avlusunda bulunan restoranda hayvansal ürünleri bulundurmadıklarını da belirtiyorlar. İnanılmaz geniş bir alkol seçkisi ve menüsü var. OMM her alanda sürdürülebilirliği hedeflediği için mağaza kısmında tamamen el yapımı ya da tamamen tasarıma dayalı ürünleri bulunduruyor. Sanırım tamamı da yerli tasarımcılara ait ürünlerdi. Bakkal kısmında ise organik, vegan besinler, temizlik malzemeleri ve kitaplar satışa sunuluyor. Kitaplar özellikle şu anki piyasa fiyatının çok daha altında. Zaten gelen olarak fiyat – performans politikasında performans çok çok yukarılarda diyebilirim.

Her şeyine bayıldığım OMM güzellememin sonuna gelirken mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer olduğunu eklemek isterim. Kültür-sanatla yoğrulmuş İstanbul’da ben henüz benzerini göremedim ne yazık ki. Bu tarz mekanlar varsa bildiğiniz oseydergi@gmail.com’a mail atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör