Dünyaya Kazıdığımız İz; Karbon Ayak İzi

Plastik kullanımı, gökyüzüne salınan gazlar, fazla su tüketimi, israf ve insanoğlunun doğaya verdiği nice zararların ötesinde çılgınca tükettiğimiz bir yeryüzü var. Bizden sonraki nesilleri düşünmeden sadece bugünü kurtarmak için yaşadığımız, arkamıza bile bakmadığımız doğal kaynaklar tükenmekte. Artık bunu hepimiz biliyoruz. Peki peşimizde bıraktığımız izden de haberimiz var mı?

Atmosfere bıraktığımız karbondioksit sonucu hepimiz arkamızda karbon ayak izimizi bırakırız. Bu izlerle hepimizin engellemek istediği ancak engellemek için de harekete geçmediği küresel ısınmaya zemin hazırlarız.

Bir karbon ayak izinin sözlük tanımı “belirli bir bireyin, kuruluşun veya topluluğun faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan karbondioksit miktarı” dır.

İklim değişikliği ile başa çıkmak, gezegen üzerindeki etkilerini azaltmada herkesin rol alması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, günlük karbon emisyonlarımızı dikkate alarak karbon ayak izimizi azaltmaktır.

Yaptığımız hemen hemen her şey atmosfere bir miktar karbon salar. Bu da günlük seçimlerimizle karbon ayak izimizi artırabileceğimiz veya azaltabileceğimiz anlamına gelir.

Örneğin, satın aldığınız yiyeceğin kendisine bağlı bir karbon ayak izi vardır. Bunun nedeni, büyümek, hasat etmek, paketlemek ve satın aldığınız yere taşımak için makine ve kaynak gerektirmesidir. Ardından, o yiyeceği pişirdiğimizde karbon ayak izine daha da fazla karbon eklemiş oluruz.

Ancak sadece yerel ürünler satın alarak, yiyeceğimizin karbon ayak izini azaltabiliriz. Ayrıca, organik ürünler satın almayı seçersek, üretiminde kullanılan kaynakları azaltır, böylece genel karbon ayak izi oluşturan hiçbir kimyasalın kullanılmasını sağlamamış oluruz. Vejetaryen ve vegan diyetleri; et veya diğer hayvansal ürünleri tüketmekten çok daha küçük karbon ayak izlerine sahip olduğundan, yediğimiz şey de büyük bir fark yaratır. Haftada bir veya iki gün et olmadan bile gerçek bir fark yaratılabilir. Son olarak, yiyeceklerinizi pişirmek için% 100 yenilenebilir elektrik veya yeşil gaz kullanmak, bu karbon ayak izini azaltmaya gerçekten yardımcı olacaktır.

Bugün daha temiz ve daha yeşil bir geleceğe doğru ilk adımı atabiliriz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör