Dünya'nın Hastalığı; Koronavirüs

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan 12 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığının sebebi koronavirüs nedir?

Koronavirüsler aslında virüsler içerisinde çok büyük bir “virüs” ailesidir. Şekli itibariyle bu virüs ailesine Latincede “taç” anlamına gelen “korona” adı verilmiştir. Elinize bir kağıt kalem alın ve güneş çizin. Yapacağınız ikinci adım olan ışık çizgileri vardır; işte onlara korona denir veya dolunayda aya bir bakın. Muhteşem görüntüsünün sebeplerinden biri de o yuvarlağı çevreleyen ışık çemberidir. Bilin bakalım bu ışık çemberine ne denir?

Koronavirüsler, 1960'lı yıllarda keşfedilen büyük bir virüs ailesidir. Bugüne kadar onlarca koronavirüs türü tespit edilmiş olup 6 tanesinin insanlar arasında yayıldığı görülmüştür. 2002 yılında SARS ve 2012 yılında MERS salgınları koronavirüs ailesinin sebep olduğu salgınlardan sadece ikisidir; SARS-CoV ve MERS-CoV virüsleri…


Şimdiki koronavirüsün sebep olduğu hastalık ise COVID-19 olarak adlandırılmakta. Yani “Corona Virus Disease”, 2019 yılında ortaya çıktığı içinde 19 sayısı eklenmiş ve korona virüs hastalığı 2019 olarak COVID-19 ortaya çıkmıştır.


Virüslerden kaynaklı enfeksiyonlar dün de vardı, bugün de var, yarın da var olacak. Bizlere düşen önlemlerimizi alıp onlara karşı hazırda beklemek.

Buraya tıklayarak dünyadaki güncel Covid-19 vakalarını, buraya tıklayarak da ülkemizdeki Covid-19 vakalarını güncel sayılarıyla takip edebilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yapmanız gerekenlerle alakalı detaylı bilgilendirmeler mevcut.


Unutmayalım! Kendimiz hasta olacağımız için değil, çevremizdekileri ve sevdiklerimizi hasta edebiliriz diye dikkat edip, önem gösterelim. Sağlıkla kalın.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör