Çevre İçin Bir Adım; Elektrikli Otomobil

Tüm dünya artık fosil yakıtları geride bırakıyor. İklim değişikliği, çevre kirliliği, artan sağlık sorunları ve doğa katliamı derken günlük kullanımdaki sağlıklı enerji alternatifleri de gitgide artıyor. Elektrikli araba da işte bu çevresel dönüşümlerden sadece biri.

Şu an dünyada yaklaşık 1.3 milyar fosil yakıtla çalışan araç bulunuyor. Bunların yaklaşık yüzde 37’si Avrupa, yüzde 17’si Çin, yüzde 23’ü Kuzey Amerika ve yüzde 1,3 ü Türkiye’de bulunuyor. Rakamlara bakınca da doğaya salınan karbonun haddi hesabı yok. Büyük firmalar bununla “adblue” gibi ek yakıt sistemleriyle mücadele etmeye çalışsa da ne yazık ki yeterli değil. Tabii petrol maliyeti, dünya rezervlerindeki gelecek öngörüsü, benzinli araçların maliyeti gibi birçok sebepte dünyayı artık elektrikli arabalara yönlendirmekte.

Elektrikli araçlar genel itibariyle motor gücünün benzin gibi yanıcı bir madde ile değilde elektrikle sağlandığı araçlardır. Şu an dünyadaki teknolojiye bakıldığında ortalama 1 saatlik şarjla, hem de evdeki elektrikle, yaklaşık 150 km yol yapabiliyorlar. Avrupa ve dünyada çoktan benzin istasyonları yerini elektrik istasyonlarına bırakmaya başladı bile.

Avrupa’da özellikle BMW, Daimler, Volkswagen ve Renault gibi firmalar geliştirdikleri elektrikli araçlarla piyasaya yön vermeye başladılar. Uzakdoğu devi Toyota ve Honda’da yıllardır elektrikli araçlara yatırım yapmakta ve hybrid olarak adlandırdıkları hem benzinli hem elektrikli motor karması araçlarla üretime başladılar.

Dünya otomobil piyasasında ürettiği araçlarla beraber en büyük firma şu an Volkswagen. Ancak bir firma var ki sadece elektrikli araçlarla beraber bu alanda gözünü yukarılara dikmiş durumda; Tesla. Artık hepinizin tanıdığı Elon Musk’ın kurucusu olduğu firma ürettiği elektrikli otomobillerle sektörün öncüsü olmuş durumda. Tüm dünya değişirken onlar proaktif davranmış ve öncülüğü ele almış durumdalar.

Türkiye’de bu konuda atılım yapmış durumda. TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) ile elektrikli araç üretimine daha henüz adım attı. Bu konuda biraz daha hızlı olunması şart ama dünyayı nereden yakalayacağımızı da önümüzdeki yıllar gösterecek.

Çevresel etmenlerin asıl sebep olduğu, birey olarak karbon ayak izimizin kökünü kazımaya başlamamız gereken zamanlar geldi çattı. Karbon ayak izi için de burayı tıklayabilirsiniz. Şimdi elektrikli araba endüstrisi ile dünya büyük bir atılım yapılıyor. Hem sessiz, hem doğaya dost…

İlgili Yazılar

Hepsini Gör