Bir Kültür Mirası; Doğu Ekspresi

Türkiye'yi bir uçtan diğer uca arşın arşın gezdiğiniz, harika manzaralar gördüğünüz, duygular yaşadığınız ve yolculuk yaptığınız, hemen hemen bir gün süren keyifli bir ray üstü yolcuğu; Doğu Ekspresi.

Bu seyahate olan ilgi her geçen gün artmakla beraber sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlardan ötürü ilgi arttıran kitleye uyuz olan da var, gençler işte eğleniyorlar, diyende. Ancak yapılan yolculuk ve pencerede led ışıklarla, elde sıcak içecekli bir kupa ya da şarap kadehi ve birbirinden şirin mi şirin yemek takımları, evden getirilen 'minnak' nevresim takımları ve kalın dikişli tam oduncu gömleği ya da kazağıyla 'ponçikliğin' dibine vurularak çekilmiş bir fotoğrafı 3 saniyeden fazla yaşatmanın imkansız olduğunu belirtmek gerekir. Bu sadece sosyal medya hastalığının bir yan etkisi, gereksiz özenti ve yalandır. Zira o fotoğraflar o an kendiliğinden süre gelirse kalıcı ve güzeldir, gerisi sadece dizayn ve fotoğrafı paylaşanın kendisini kandıracak bir ruh halinde olduğunu gösteren bir "belge"dir.

Asıl konumuz aslında bu güzergahta gençlerin hem manzara hem doğal güzellikler içinden geçerken tarihi yapıları da görsünler ve farkındalıkları olsun diye yapılan bir çalışma. Yukarıda bahsettiğimiz yapmacıklıktan zaman kalırsa tabii.

Ankara-Kars arasında hizmet veren Doğu Ekspresi için Hrant Dink Vakfı kültürel miras projesi kapsamında bu güzergah üzerinde bulunan şehirlerdeki Rum ve Ermeni'lere ait kilise, okul, han gibi tarihi yapıların bir haritasını hazırlamış. Gidip görülsün, güzergah üzerinde bir göz atılsın diye. Çok başarılı bir çalışma olmakla beraber dönemsel olarak hem mimari hem de toplumsal olarak Anadolu'da yaşayan insanların hangi seviyede olduğunu görebiliyorsunuz.

Gezmek, eğlenmek güzel tabii ki ama bunu o anlık hakikatlerle yaşamak ve dizayn edilmiş mutluluğu sergilemek için "saatler" harcamak yerine etrafa biraz olsun bakıp gözü dört açmak önemli. Kayseri, Sivas, Erzincan ve bir çok tarihi eserle alakalı bilgi, görüntü ve haritaya linkinden ulaşabilirsiniz.


Anadolu güzel, Anadolu tarih yüklü. İmkanlar dahilinde bunları kaçırmamak lazım. Sadece senaryo fotoğraf çekmekse amacınız lütfen bırakın da yıllardır şehirler arası yolculuk için bu hattı kullanan Anadolu'nun insanları trenlerini kullansın.


Yaptığı projeden ötürü Hrant Dink Vakfı'nı tebrik ediyoruz. Böyle güzel çalışmalar için diğer vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının da çalışma yapması, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da desteklemesi ümidiyle. İyi yolculuklar.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör