Bir Akıl Tutulması; Saplantı

Soderbergh bu filmle saplantılarınıza dokunmaya niyetli. Amerikalı yönetmen, ki sadece bir yönetmen değil, Soderbergh'in kaleme alıp yönettiği ve sadece Iphone 7 Plus ile çektiği hem deneysel hem de efsanevi bir psikolojik gerilim; Saplantı.


Spoiler vermeden size bu harika eserin konusundan bahsedelim. Soderbergh bu psikolojik gerilimi iş hayatında başarılı ancak "bazı" sebeplerden dolayı ruhsal sorunları bulunan bir ana karakterine dayandırmış; Sawyer Valentini.


Claire Foy'un hayat verdiği Sawyer psikolojik sorunlar yaşayan, yalnız bir kadındır. Kimseye zararı olmaz ama ruhsal bunalımları ve davranışlarındaki tutarsızlıklar kendisini rahatsız etmeye başlar. Bundan dolayı bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gider ve psikiyatriste başvurur. İşte tam da burada hem geçmişi hem yaşadıkları hem de verdiği ve vereceği kararlarla yüzleşir.


Filmde Claire Foy'a Joshua Leonard ve Jay Pharoah eşlik ediyor. Yan karakterlerin filme katkısı o kadar muhteşem ki, sizde kendinizi bir yere konumlandırmaya çalışacaksınız. Ayrıca Soderbergh'in çalışmayı en sevdiği aktörlerden Matt Damon'da şöyle sürprizli bir göz kırpacak size.


Filmin Iphone 7 Plus ile çekildiğini söylemiştik. Soderbergh gerçekten muhteşem bir iş çıkarmış ki ışık, mercek kullanımı ve açılar tam deli işi. Deli işi demişken yapımın müziklerine de değinmeden geçmeyelim. Müzikler ruh halinizi sağa sola yalpalayan ama dengesi bozulmuş bir metronoma dönüştürecek. David Wilder Savage imzalı müzikleri filmden sonra "nasıl oluyor ya?" deyip bulup dinlemek isteyeceksiniz.


Saplantı sizin için muhteşem bir deneyim olacak. 2018 yapımı bu filmi henüz izlemediyseniz biraz kendinizi rahatsız edin deriz.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör