Bilimin Sessiz Kahramanı; Stephen Hawking


'The Greatest Enemy of Knowledge is not Ignorance, It is the Illusion of Knowledge'


'Bilginin en büyük düşmanı bilgisizlik değildir, bildiğini zannetmektir.'


Stephan Hawking, konuşamamanın ya da hastalıkların düşünmeye, tutkunun peşinden gitmeye engel olmadığını kanıtlamış insan. Aslında bu bile yetersiz onu tarif etmek için zira bilime ışık tutmuş en önemli bilim insanlarından biri. Hepimiz ALS hastalığından dolayı tanıyor olsak da yazdığı eserler ve bilime katkısı gözardı edilemez. Quantum fiziği ve kara deliklerle ilgilenmesinin yanı sıra zaman yolculuğu gibi bizlere imkansız gelen olaylar üzerine de araştırmalar yapmıştır.

Uzaylıların varlığı ile ilgili insanlığı uyarmış, zaman yolculuğu ile ilgili bir parti bile düzenlemiştir.

Matematik okumayı çok istemiş ancak Oxford'a kayıt olduğu sırada matematik bölümü olmadığından dolayı, fizik bölümünü okumuştur.


21 yaşında yakalandığı ALS hastalığı sorulduğunda '...Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.' diyerek açıklamış ve zihnimizdekileri gerçekleştirmenin elimizde olduğunu söylemiştir.


Katolik kilisesi kendisinin yaradılış anlayışıyla ilgili yaptığı açıklamaların uyumundan dolayı unvan ve ödül vermeyi teklif etmiş, buna karşılık Galileo'nun yargılanmasına ilişkin tutanakları kendisiyle paylaşmaları durumunda kabul edebileceği şartını sunmuştur.


Sonrasında da Büyük Patlama'yı yani Big Bang'i bilimsel olarak bir temele dayandırmış ve öncesini araştırmaya girişmiştir.


Çocuklara verdiği en güzel öğüt ise; 'Ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. Çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın. '


Zamanın Kısa Tarihi, Büyük Tasarım, Ceviz Kabuğundaki Evren gibi birçok muhteşem eseri bizlere bırakarak Dünya Pi Sayısı Günü'nde ölebilecek kadar bilimi sevmiştir.

Kendisini ve hayatını daha iyi anlayabilmek adına 2014 yılında James Marsh'ın yönettiği Eddie Redmayne'ın başrolü oynadığı Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) filmini izlemenizi tavsiye ederiz.

Huzur içinde uyu Stephan Hawking..

İlgili Yazılar

Hepsini Gör