Atom Bombası Deneme Tahtası; Alamagordo

Sene 1939, dünyada güçler dengesi değişmekte ve yine her zamanki gibi en güçlü kim olacak sorusuyla yola çıkılan bir savaş; II. Dünya Savaşı…

Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan yerinden yurdundan eden ve tabiri caizse fillerin tepişmesinin en kanlı halini aldığı o savaş. II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Nazi Almanya’sı tüm Avrupa’ya hakim olmaya ve o şekilde süper güç olmaya ve arı ırkı yaratmaya çalışmış, muhteşem soykırımlara sebep olmuş, diğer yandan da para ve siyasi gücü bırakmak istemeyen Fransa, İngiltere ve tarih sahnesine şanlı bir giriş yapan Amerika.


Almanya ile beraber İtalya, ki Mussolini İtalya’sı, ile Japonya savaşın gisişatı açısından oldukça önemliydi. Müttefikler ise Amerika’nın önderliğinde bir cephe de Rusya’nın desteği ve girişimleri ile savaşın içerisindeydiler. Gerçi Amerika 2 sene sonra 1941’de savaşa dahil olmuştur ama Avrupa’ya hakim olabilme, dünyada söz sahibi olabilme konusunda çok büyük bir fırsat ayağına gelmişti. Sonuçta Amerika yeni dünyaydı ve yıllarca kendi yağında kavrulmuş, savaşmış, ara sıra Avrupa ve Afrika’ya dahil olmuş ama kendi kabuğundan tam anlamıyla çıkamamıştır. Sovyet Rusya’nın artık iyiden iyiye güçlenmesi ve para piyasalarına hakim olma ihtimali Amerika için son derece korkunç bir durumdu. Çünkü Sovyet Rusya ekonomik düzen ve yönetim şekli bakımından amerika’ya taban tabana tersti. Amerika daha çok para ve daha çok pazar ihtiyacıyla hareket ediyordu. Rusya’nın dünya pazarına hakim olamsı tam anlamıyla felaket olacaktı. Ve II. Dünya Savaşı sayesinde sahneye iyice girmiş ve Sovyet Rusya yıllar süren soğuk savaş dönemi başlamıştır.

Amerika dünyadaki en büyük güç olduğunu göstermeliydi. Hem ordu bakımından hem ekonomik açıdan dosta düşmana en güçlü olduğunu kanıtlamalı ve dünyanın her yerinde söz sahibi olmalıydı. Bu yüzden II. Dünya Savaşı’nı düşmana büyük tahribatlar verdirerek kazanmak şarttı. Avrupa’da Nazi Almanyası ile savaş bitmesine rağmen Pasifik’te Japonlar Amerikalıları alt ediyorladı. Binlerce ölü ve sonuç yok. Milliyetçilik ve din propagandalarıyla Japonların karşısına çıkardıkları askerleri de artık umutsuzluğu kapılıyor ve sonuç alınamıyordu. Japonya’da yenilince II. Dünya Savaşı son bulacaktı, ya da artık PAsifik Savaşı’na dönen bu süreç Japonya’nın zafriyle sonuçlanacak ve Amerika ekonomik ve ordusal üstünlük konularında büyük darbe alacaktı.

Little Boy


Alamagordo. Amerika’nın New Mexico eyaletine bağlı bir şehir. Meşhur El Paso şehrine ve Meksika’ya en yakın nokta. İşte II. Dünya Savaşı devam ederken ve Amerika Pasifik’te yanilmeye yüz tutmuşken, 16 Temmuz 1945’te Amerika Alamagordo’da üçlü deneme denilen o ölümcül denemeyi yaptı. O meşhur mantar bulutuna sebep olan atom bombası ilk kez Alamogordo’da denendi. Amerika’ın kenarında kalmış, büyük çoğunluğunun Güney Amerikalıların oluşturduğu bu kentte…Deneme başarılı olunca önce 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya 9 Ağustos 1945’te de Nagazaki’ye atom bombası attı.

Fat Man


Little Boy Hiroşima’ya Fat Man ise Nagazaki’ye atıldı. İnsanlık tarihinin en büyük suçlarından biri işlendi. Aslında bu katliama suç bile denemez. Alamagordo’da denemesi yapılan Uranyum-235 tipi atom bombası ve Plütonyum-239 tipi atom bombası ile Amerika insanlık suçu işleyerek, feci bir katliyamla Japonya’yı saf dışı etmiş ve II. Dünya Savaşı noktlanmıştır.

Dünyadaki bütün savaşları bitirecek 2. büyük savaş ve atom bombası katliamı. Alamagordo bu bombalara deneme tahtalığı yapmış ve tarih sahnesindeki yerini almıştır. Amerika ise günümüzde hala demokrasi dağıtmaya devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör